İçeriğe Atla Menüye Atla
Mine Lök Beyaz Ak Parti Diyarbakır Milletvekili
 

AFAD 22 LOJİSTİK MERKEZ TOPLU AÇILIŞ TÖRENİ 18 Şubat 2015

 

“Devlet, Bizim Anlayışımıza Göre İnsana Hizmet İçin Vardır”

                                         Recep Tayyip ERDOĞAN

 

 

 

Afad lojistik depolarının toplu açılış töreni, ATO Congresium’da gerçekleştirildi. Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay ile çok sayıda davetli katıldı.

ATO Congresium’da gerçekleşen törende yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışını yaptıkları 22 lojistik merkezin ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını dileğini ifade etti.

Türkiye’nin, afetler karşısında yeterli hazırlığa sahip olmamasının bedelini, birçok defa ve ağır şekilde ödemiş bir ülke olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakanlığı döneminde 10 yıl, 20 yıl, 30 yıl önce yaşanmış afetlerin yol açtığı mağduriyetlerin tazminine yönelik pek çok çalışmaya şahit olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son olarak, 1999 yılında Sakarya Kocaeli ve Bolu’yu kapsayan Düzce depreminde maruz kalınan depremin, bu konudaki eksikleri, yanlışları, sıkıntıları tüm açıklığıyla gösterdiğini belirterek, “Koskoca bir devletin bir felaket karşısında, tamamen beceriksizlikten, tamamen iş bilmezlikten kaynaklanan aczi yetine, çaresizliğine hep birlikte şahit olduk.  Kendimiz de, bu sıkıntıları bizzat görme, bizzat tespit etme imkânı bulduk. Ben bizzat gittim afet bölgelerini ziyaret ettim, oradaki durumları yerinde gördüm. Bunun için hükümetlerimiz döneminde bu konuya özel önem verdik. Çok yönlü çalışmalar gerçekleştirdik” dedi.

“ACİL MÜDAHALE FAALİYETLERİ İÇİN ÇOK CİDDİ BİR ORGANİZASYON KURDUK”

Muhtemel afetlerde ortaya çıkacak zararları, yıkımları, kayıpları en aza indirecek tedbirleri birer birer hayata geçirdiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Binaların depreme dayanıklı şekilde inşa edilmesinden buna uygun olmayan yerleşim yerlerinin tamamen yıkılıp yeniden yapılmasına kadar pek çok düzenleme gerçekleştirdik. Bunun yanında afetlerin ardından gerçekleştirilecek acil müdahale faaliyetleri için çok ciddi bir organizasyon kurduk. Aynı alanda çalışan tüm kurumlarımızı, 2009 yılında, Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı, yani AFAD çatısı altında birleştirdik. Nitekim 2011 yılında Van’da yaşanan depremde, tüm bu gayretlerin neticelerini görmeye başladık” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremin üzerinden 24 saat geçmeden, tüm acil yardım ekiplerin, devletin ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının tüm imkânlarının Van’a ulaştığını ve kurtarma çalışmalarının başlatıldığını hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Acil kurtarma çalışmalarının hemen ardından, bir yandan şehirdeki yıkıntıları ortadan kaldırırken, bir yandan da daha güzeliyle, daha sağlamıyla yıkılanların yerine yenisini yapmanın gayreti içinde olduk. Depremin üzerinden bir yıl geçtiğinde, bu konuda çok önemli mesafe kat etmiştik, ikinci yılda ise, ufak tefek eksikler haricinde Van’ı, Erçiş’i, Edremit’i adeta yeniden inşa etmiş, ayağa kaldırmıştık."

22 İLDE 22 LOJİSTİK MERKEZİNİN AÇILIŞI

AFAD’ın, hızlı ve etkin müdahale gerçekleştiren bir kurum olma özelliğini güçlendirmek için, bugün de 22 ilimizdeki 22 lojistik merkezinin açılışını yaptıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AFAD’ıyla, Kızılay’ı, STK’larla el ele atılan bu adım, Van’daki o felaketi bir an önce ortadan kaldırma imkânını bize sağladı. Bunların yanında TOKİ çok kısa zamanda orada 17 bin civarında konut inşa etmek suretiyle adeta yeni şehirler inşa edildi. Van’da bu böyleydi, Edremit’te böyleydi, Erciş’te böyleydi. Ben göl demiyorum, Van Denizi’ne nazır şehirler inşa ettik ve bundan dolayı da iftihar ediyoruz. Bunun kadrini kıymetini bilmeyenler olabilir, ama biz, ‘at denize balık bilmezse, Halik bilir’ dedik ve adımımızı böyle attık. Devlet sorumluluğunu bilen bir anlayışla biz buna yaklaştık ve elimizden gelen bütün imkânlarla seferber olduk. Şu anda AFAD’ın bu merkezlerin toplam sayısı 27. Diğer 5 ilimizdeki merkezler de inşallah yılsonuna kadar hizmete girmiş olacak.  Tamamı eski rakamla 300 trilyon liralık bir yatırım olan bu lojistik merkezler sayesinde, herhangi bir afet veya acil durum anında, o bölgedeki insanlarımıza en süratli şekilde yardım eli uzatılması mümkün olacak” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1999 Düzce depreminde yıkıntıların altında kalan bir devletten, bugün ülke içinde ve dünyada yaşanan tüm afetlere, krizlere anında ve etkili şekilde müdahale edebilen bir Türkiye’ye gelindiğini belirtti.

TÜRKİYE’NİN 12 YILDA KATETTİĞİ MESAFE

Konuşmasında, “Ne mutlu bize ki, artık Türkiye’nin, hem ülke içinde, hem de dünyanın herhangi bir bölgesinde yaşanabilecek deprem, sel, çığ, heyelan, yangın veya insani kriz durumlarında süratle harekete geçebilecek bir sistemi ve imkânları var. Rabbim bizi her türlü afetten ve krizden korusun” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “12 yıl önce göreve geldiğimizde bizim donörler toplantısında, uluslararası camiada, verebildiğimiz destek 45 milyon dolardı. Ama şu anda geldiğimiz nokta hamdolsun, 4.5 milyar dolar. ’Veren el, alan elden üstündür’ dedik ve hiçbir zaman kaybetmedik. Her zaman daha da güçlenerek, yola devam ettik. Bu tür felaketlerle karşılaştığımızda da uzanacak yardım elinden mahrum Rabbim bizi mahrum bırakmasın. İşte bu merkezler, afet ve kriz anlarında bize uzanacak yardım ellerini destekleyecek, gerekli imkânları sağlayacak, hazırlıklı olmamızı temin edecek yerlerdir. 15 dakikada ulaşabilme imkânı çok önemli. Çadır, battaniye, yatak, mutfak seti ve diğer tüm ihtiyaçların içinde yer aldığı konteynerler, 24 saat faal haldeki bu depolarda hazır bekletilecek. Bunların bilişim teknolojisi ile destekleniyor olması ayrıca bir takip mekanizmasını ve nereden, nereye, nasıl, şu anda nerde? Bunları takip açısında büyük önem arz ediyor. Bu konteynerler, gerektiğinde dünyanın her yerindeki mağdurlara da ulaştırılacak şekilde, küresel dolaşım sistemine uygun olarak üretildi. Tabii depo deyince, aklınıza, eskinin içindeki her şeyin kısa sürede çürüdüğü, farelerin cirit attığı, kokudan girilemeyen yerler gelmesin.  Bunlar, içlerindeki nemin dahi sürekli kontrol altında tutulduğu, transferleri uydu üzerinden izlenebilen konteynerler. Biz bu işi, görüntü olsun, göz boyasın diye kesinlikle düşünmüyoruz, kesinlikle bu şekilde yapmıyoruz. Ülkemizin ve milletimizin boşa harcanacak ne tek kuruşu, ne de bir dakika vakti var. Amacımız, afet anında en çabuk ve en etkili şekilde insanımızın yardımına koşabilmektir.”

“ÇOK GÜÇLÜ BİR VAKIF MEDENİYETİNE SAHİBİZ”

Açılışı gerçekleştirilen bu merkezlerin, bu tür çalışmaların, medeniyetimizde, tarihimizde güçlü şekilde var olan dayanışma, yardımlaşma kültürünün kurumsallaşmış biçimi olarak gördüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, çok güçlü bir vakıf medeniyetimiz bulunduğunu aktararak, “Bugün de pek çok sivil toplum kuruluşumuz, dernek veya vakıf çatısı altında, bu geleneği sürdürüyorlar. AFAD’ı da, kendi alanında, vakıf mantığıyla çalışan, vakıf işlevi gören bir kurum olarak değerlendiriyorum. Komşusu açken tok yatmayı kınayan bir inancın mensupları, elbette afet durumlarında da aynı hassasiyeti gösterecektir. Dün muhtarlarımızla birlikteydik, on vilayetten 400’e yakın muhtarla beraberdik. Orada da ifade ettim; bizim mahalle kültürümüzde kimin evinin bacası tütüyor, kiminki tütmüyor bunu bilme ve gereğini yerine getirme hasleti vardır. Muhtarlarımızdan bunu bekliyorum. Ama artık nüfusumuz arttı, şehirlerimiz büyüdü, hayatın günlük işleyişi karmaşıklaştı. Bizim de buna uygun şekilde, tarihimizde, kültürümüzde var olan hasletleri geliştirmemiz, belirli bir işleyişe, belirli bir yapıya kavuşturmamız gerekiyor. Dün, evi depreme, sele, yangına, heyelana maruz kalanın yardımına komşuları kendi aralarında organize olup koşuyordu; bugün onlarla birlikte, hatta onlardan önce AFAD bu işi yapıyor, yapacak. Dün, başı herhangi bir şekilde dara düşen, evsiz-barksız kalan kimse, ailesiyle birlikte anne-babasının, kardeşlerinin, amcasının, dayısının; yani yakın akrabalarının, hatta komşularının evine sığınıyordu, yıllarca orada barınıyordu. Bugün, onların bu ihtiyaçlarını, akrabaları ve komşularından önce AFAD karşılıyor. Çünkü hepimiz bu büyük ailenin, bu büyük milletin birer evladıyız, birer ferdiyiz” dedi.

“VATANDAŞINA KARA GÜNÜNDE SAHİP ÇIKMAYAN DEVLETİN VARLIĞI SORGULANIR HALE GELİR”

Vatandaşına kara gününde sahip çıkmayan devletin varlığının sorgulanır hale geleceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim anlayışımıza göre devlet, insan için vardır, insana hizmet için vardır. Ne diyoruz: “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” diyoruz. Evet, bizim tüm derdimiz insanımızı yaşatmak. Hasta olduğunda ona doktor, ilaç sağlayarak yaşatmak… Hatırlayın 10-12 yıl önce doktorun verdiği reçetedeki ilacı bulamayan bir ülkeydik. Ama şimdi istediğin eczaneden gidip, ilaçlarını alabilen bir Türkiye’ye geldik. Yoksulluğa düştüğünde başını sokacak ev, yiyecek ekmek, giyecek kıyafet, yakacak odun vererek onu yaşatmak, devletimizin görevidir. Eğitim imkânı, çalışma imkânı, konut imkânı, inancını yaşama imkânı sağlayarak onu yaşatmak. Bunca okulu, bunca sağlık kuruluşunu, bunca yolu, bunca barajı, bunca sosyal yardım hizmetini işte bunun için yapıyoruz. Biz istiyoruz ki, 78 milyon vatandaşımızın her biri refah bakımından, insan hakları bakımından, demokrasi bakımından, hak, hukuk bakımından en iyi hizmetleri alsınlar. Benim vatandaşımın Amerika’daki, Avrupa’daki insanlardan neyi eksik? Niçin onların sahip olduğu imkânlar, daha fazlasıyla bizde de olmasın? Hamdolsun artık bu konuda çok önemli mesafe kat ettik.”

Geçtiğimiz 12 yılda Türkiye’nin 3 kat büyüyerek, bu konudaki iddianın, kararlılığın ortaya konulduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, 2023 hedeflerine de adım adım ilerlediğini, daha çok çalışarak, daha çok üreterek, daha çok mücadele ederek bu hedeflerimize de ulaşacağına olan inancını dile getirdi.

hedef2023

diyarbakir tarihi

diyarbakir ak kadro

ak parti müzikleri

mesaj gonderin

Hızlı Bağlantılar

 

 

Toplam:
1352434
Ziyaretçi Sayacı
Bugün toplam ziyaret 42
Dün toplam ziyaret 336
Bu ay toplam ziyaret 2.709
Bu yıl toplam ziyaret 65.163